sâmbătă, 1 iunie 2019

De la stâncă la toporul de piatră | A sziklától a kőbaltáig


RO:
Expoziția intitulată De la stâncă la toporul din piatră. De la pădure la deșert. Impactul omului asupra schimbărilor climatice din preistorie: istoria unei unelte dorește să prezinte diferitele tehnici de prelucrare și modalitățile de folosire ale uneltelor neolitice din piatră șlefuită. Diferitele etape ale producerii uneltelor, începând cu procurarea materiei prime („stâncă”) și finalizând cu ilustrarea diversității uneltelor finite și înmănușate („toporul din piatră”), vor fi ilustrate prin nenumeroase exemple din cuprinsul Bazinului Carpatic, alături de analogii etnografice. În acest scop am apelat la cunoștințele și artefactele comunităților moderne din Papua Noua Guinee care, până la sfârșitul secolului trecut, se situau, din punct de vedere tehnologic, la nivelul Epocii Neolitice. Numeroasele fotografii și o serie de materiale video vor exemplifica aceste teme.
Scheletul expoziției este reprezentat de diferitele aspecte ale producerii și folosirii toporului din piatră: modalitățile de procurare a materiei prime, etapele succesive ale producerii ustensilelor, înmănușarea lamelor din piatră, comerțul și varietatea întrebuințării pieselor. Nu putem trece cu vederea rolul social, economic și religios jucat de aceste artefacte. Supraviețuirea anumitor forme și folosirea secundară a unor topoare vor fi și ele exemplificate.
Apariția toporului din piatră se află în strânsă legătură cu începuturile defrișării pădurilor, care poate fi considerată una dintre cauzele precoce ale schimbărilor climatice din zilele noastre. Deoarece toporul din piatră șlefuită era utilizat la prelucrarea lemnului, importanța copacului și a pădurii, rolul acestora în menținerea vieții, trebuie accentuat. Acest lucru își găsește justificarea în faptul că, în lipsa pădurilor și a oxigenului produs de către copaci, existența omenirii nu poate fi asigurată.
Vernisajul expoziției va avea loc în data de 7 iunie 2019, începând cu ora 17, în clădirea Muzeului de Arheologie și Istorie din Cetatea Târgu Mureș.

HU:
A sziklától a kőbaltáig. Az erdőtől a sivatagig. Az ember hatása a klímaváltozásra az őskorban: egy eszköz története c. kiállítás témája az újkőkori kőeszköz-készítési technikák és a csiszolt kőeszközök használata. A Kárpát-medencei újkőkori kőeszközkészlet alapján a korszakra jellemző, sőt, a korszaknak nevet adó szerszámok „életének” szakaszait a nyersanyag beszerzésétől („szikla”) a kész, nyélbe illesztett eszköz („kőbalta”) használatának módjain át a néprajz segítségével ismerhetjük meg alaposabban. E célra Új-Guinea modernkori, de a múlt század végéig technikailag újkőkori szinten álló társadalmainak szaktudását és anyagát hívjuk segítségül, a fotókon kívül az ott készített filmek bemutatásával.
A kiállítás gerincét a kőbalta és annak készítése, használata adja. A nyersanyag beszerzésének módjai, az eszközök készítésének egymásra épülő fázisai, a kőpengék nyélbe illesztése, az eszközökkel való kereskedelem és a használat különböző változatai. Mindezen túl a kőeszközök társadalmi, gazdasági, vallási szerepének bemutatása, sőt, a kőpengék „továbbélése”, másodlagos, az eredeti funkciótól eltérő használata sem maradhat ki.
A kőbalta megjelenésével szoros összefüggésben áll az erdőirtás megjelenése is, amely a napjainkat sújtó klímaváltozás egyik korai előidézőjének tekinthető. Mivel a csiszolt kőbaltát famegmunkálásra használták, a fa és az erdő életünkben, fennmaradásunkban betöltött szerepét hangsúlyoznunk kell, különösen annak fényében, hogy az erdő, az oxigént termelő fák nélkül az emberiség léte sem biztosítható.
A kiállítás megnyitóra 2019. Június 7-én, 17 órai kezdettel kerül sor, a marosvásárhelyi várbeli Régészeti és Történeti Múzeumban.



Sursa informațiilor Muzeul de Arheologie și Istorie Târgu Mureș.

Niciun comentariu:

Trimiteți un comentariu